Березанська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Новини
Українська | Русский | English
Головна Новини Районна державна адміністрація Державні/публічні закупівлі Доступ до публічної інформації

Новини

Профілактика ботулізму

27/07/2017

Санітарно-епідемічна ситуація  на сьогодні в країні залишається  напруженою та нестабільною. З початку року працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідувані 79 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 941 особа,з них 750 дітей (79,7%). За аналогічний  період 2016 року було зареєстровано 70 спалахів,в наслідок яких постраждало 1602 особи , з них 816 дітей( 50,95%..)

Також розслідувано 49 випадків захворювання на ботулізм , серед яких 33 пов’язано із вживанням рибної продукції,у тому числі  п’ятеро постраждалих померло(Донецька,Черкаська,Сумська,Полтавська область по 1 випадку .м. Київ-1),померлому мешканцю м. Одеса попередній діагноз «ботулізм?» знято.

Ботулізм — це гостре тяжке захворювання із групи харчових отруєнь, яке виникає внаслідок вживання харчових продуктів, заражених мікробним збудником і характеризується симптомами інтоксикації з ураженням центральної нервової системи, що призводить до паралічу дихальних м’язів. Збудник ботулізму - мікроб (паличка ботулізму) при відсутності кисню та сприятливій температурі виділяє сильнодіючий токсин, який є найтоксичнішим із усіх відомих бактеріальних токсинів. Місцем його постійного перебування є грунт, з якого він попадає на гриби, свіжі овочі, фрукти, у воду, а далі в кишківник риб і т.д.

Ботулотоксин - найсильніша з усіх відомих біологічних отрут: він у 275 тис.разів активніший від отрути змії.
Смертність від ботулізму досягає 20 відсотків і більше. Перенесене
захворювання не залишає імунітету, хворі не заразні.

Основна риса збудника - це стійкість у зовнішньому середовищі і тільки при кип'ятінні впродовж 10-15хв. руйнується його структура.

В більшості випадків причиною захворювання є вживання продуктів домашнього приготування — овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та копчена риба. Потрапляння збудника в харчовий продукт можливе на різних етапах його виготовлення в домашніх умовах, при невиконанні ряду гігієнічних вимог: не якісному очищенні та митті риби, овочів, фруктів перед консервуванням, при необережному видаленні нутрощів, при та після розробки туші. Зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху. Банки з бомбажем бракують. Однак нерідко таких змін не спостерігають.

Большість консервів є надзвичайно сприятливим середовищем для размножения палички ботулизму. Це в першу чергу відноситься до кабачкової та баклажанної ікри, консервованих буряка чи моркви, м'ясних, рибних та грибних косервів.

З метою профілактики ботулізму необхідно дотримуватись цілого ряду правил:

- для домашнього консервування використовувати тільки свіжі овочі та фрукти;

- ретельно мити та просушувати овочі та фрукти, а особливо гриби перед консервуванням;

- дотримуватись правил стерилізації банок, кришок та дотримуватись температурного режиму при виготовленні домашніх консервів;

- при приготуванні домашніх консервів використовувати рекомендовані за рецептурою концентрації солі, цукру і кислоти, вони перешкоджають накопиченню токсину;

- не можна готувати домашні консерви із м’яса, риби та овочів з малою кислотністю (зелений горошок, квасоля, цвітна капуста).

- зберігати консерви домашнього виготовлення при низьких температурах;

- не вживати консерви з “бомбажем” або при підозрі на їх недоброякісність;

- не купуйте копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;

- вживати грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, технологія та рецептура виготовлення яких розроблена з врахуванням профілактики ботулізму, де проводиться лабораторний контроль. В домашніх умовах не можливо досягти їх знезараження без спеціального обладнання;

- консервовані продукти, які виготовлені в домашніх умовах, перед вживанням необхідно викласти в каструлю і прокип'ятити 15-20 хвилин, а потім охолодити;

- не давати консервовані в домашніх умовах продукти дітям без попередньої їх термічної обробки, дитячий організм дуже чутливий до токсину ботулізму.

При перших ознаках захворювання необхідно терміново викликати лікаря.

Не займайтеся самолікуванням!

Бережіть своє здоров'я та життя близьких Вам людей. 

Всі новини →