Березанська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Новини
Українська | Русский | English
Головна Новини Районна державна адміністрація Управління агропромислового розвитку Державні/публічні закупівлі Доступ до публічної інформації Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Оголошення Енергоефективність

Новини

Георг Мільбрадт: «Децентралізацію не вийде розвернути – реформа є дуже популярною серед населення»

01/07/2019

 Спеціальний посланник уряду Федеративної Республіки Німеччини з питань децентралізації розповідає про успіхи та невдачі об’єднаних територіальних громад в Україні, можливість припинення реформи, а також, як децентралізація створює новий тип політиків.

Професор Мільбрадт – один із тих політиків, які були відповідальними у Східній Німеччині за децентралізацію та інші трансформаційні процеси після об’єднання країни.– Успішна децентралізація – це не просто передача відповідальності місцевим урядам, але й забезпечення їх відповідними фінансовими засобами для вирішення нових задач. Для місцевих урядів дуже важливо мати власні ресурси, тому що тепер вони можуть вирішувати, на що витрачати кошти. Я вважаю це дуже великим успіхом. Проте це має поєднуватися з підвищенням спроможності через об’єднання, тому що багато місцевих органів в Україні були занадто малими для справжнього самоврядування.

Переважно Україна пішла шляхом країн Східної Європи. Ми мали таку саму проблему у Східній Німеччині. Ми йшли старим комуністичним шляхом – розділяй та керуй – тому ми мали дуже малі територіальні одиниці і також потребували територіальної та функціональної реорганізації місцевих урядів, щоб створити сильне й дієздатне місцеве самоврядування.

– Але ж на місцевому рівні існує не лише політична, але й адміністративна відповідальність. Наприклад, державний аудит. Тому деякі люди на місцевих рівнях бояться щось робити, щоб не наробити помилок. Що ви їм порадите?

– По-перше, робити помилки – нормальна практика для людей, яка, як правило, не тягне за собою кримінальної відповідальності. Зазвичай громадянин є тим, хто впливає та виправляє помилки за допомогою свого голосу. Проте місцеві органи влади повинні поважати національне законодавство, а особливо публічне й кримінальне право. Україна має запровадити систему правового нагляду за місцевими органами влади, яка може замінити частково традиційні системи контролю. Нагляд має забезпечувати не покарання, а співпрацю й надання консультацій місцевим адміністраторам, тому що у більшості випадків вони не хочуть навмисно порушувати закон. Раніше за це відповідала прокуратура, але це неправильно.

Ви можете зменшити контроль за конкретним суб’єктом, надати місцевим органам влади більше свободи й зосередити свої сили на юридичному нагляді та аудиті. Рада Європи разом з українськими експертами виступила з пропозицією організувати такий наглядовий орган. Наразі законопроект підготовлений Міністерством регіонального розвитку.

– В Україні існує ще одна серйозна проблема: коли міські мери перебувають на своїх посадах десятиліттями і буквально «зливаються» з місцевою мафією. Децентралізація не дуже допоможе у такому випадку.

– Точно. Тому що це не панацея від усіх проблем. Вам потрібен відповідний правовий порядок, який належно функціонуватиме, і судова система, яка забезпечуватиме покарання тим, хто неправомірно використовує свою владу, і водночас захищатиме автономію місцевої влади від центральної влади. Україна має створити якомога більш прозору систему на всіх рівнях. Тому що це все взаємопов’язано.

– Скільки влади центральний уряд повинен передати місцевому рівню?

– Німеччина – це країна, де місцеві органи мають дуже багато влади. Децентралізація була одним із основних елементів її перетворення з комуністичної на демократичну систему. Усі східноєвропейські країни так чи інакше пройшли через це. Це ваше рішення, скільки влади ви хочете децентралізувати. Я припускаю, що ви ніколи не приймете федеральну систему через вашу історію й політичну ситуацію. Тому я не говорю про федеральну систему, я говорю про місцеву систему самоврядування, яка ґрунтується на європейському принципі субсидіарності. Я тут не задля того, щоб переконати вас прийняти саме німецьку систему, я тут для того, щоб переконати вас поглянути на інші європейські країни та обрати ту систему, яка вам найбільше підходить. Реформа – це ваша задача, ви не можете просто скопіювати те, що було зроблено в інших країнах. Як європейська країна, ви повинні знайти свій власний український шлях, керуючись нашими спільними цінностями.

джерело: https://decentralization.gov.ua/news/11235

 

 

Всі новини →