Березанська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Економіка та фінанси » Березанщина туристична » Пам'ятки історії, культури, архітектури, археології
Українська | Русский | English
Головна Новини Районна державна адміністрація Управління агропромислового розвитку Державні/публічні закупівлі Доступ до публічної інформації Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Оголошення Енергоефективність

Пам'ятки історії, культури, архітектури, археології

Миколаївська область є однією з найбагатіших областей України на пам’ятки археології. Їх на терені налічується тисячі. Березанський район, який розташований на південному заході області на території Причорноморської низовини, яка являє собою плоску рівнину порізаною стародавніми балками та долинами невеличких степових річок Сосік, Березанка та Церега, пам’яток археології налічує близько 300 і є одним з найбільш досліджених у археологічному плані. Кургани найчисельніші і найдавніші серед пам’яток археології ,розташованих на землях Березанщини. Вони служили поховальними спорудами у кочових народів, які на протязі тисячоліть, змінюючи один одного населяли Північне Причорномор’я. В курганах ховали своїх померлих племена трипільської, давньоямної, кеміобінської, багатопружкової, катакомбної, зрубної археологічних культур. Потім кіммерійці, сармати, печеніги, половці та інші середньовічні кочовики. Окремо можна виділити купганні некрополі античного часу, які створювали осілі греки біля своїх поселень. На території району є кургани височина яких досягає 7м., але височина більшості коливається у межах 2м. Наступний за чисельністю тип пам’яток- це поселення. Вони поділяються на городища ( з укріпленнями) та поселення (селища), де люди жили постійно, які нагадують наші села та стоянки-літовки. Окремий вид археологічних пам’яток- грунтові могильники, кладовища без курганних насипів. Час знищив зовнішні ознаки (кам’яні стели, огорожі) на могилах, тому шукати їх археологам дуже важко.
На землях Березанського району налічується 265 курганів. Управлінням культури та райдержадміністрацією укладено в 2004 році 33 охоронних договора на пам’ятки історії (пам’ятники), а також охоронний договір на пам’ятку культурної спадщини № 4 від 26.01.2011 року - «Могильник» Лиманівської сільської ради, охоронний договір № 3 від 26.01.2011 року «Курган №1» Лиманівської сільської ради, охоронний договір №6 від 26.01.2011 року «Курган № 2», охоронний договір № 5 від 26.01.2011 року «Курган №3» Лиманівської сільської ради, охоронний договір № 15 від 28.12.2009 року -археологічна пам’ятка «Багатошарове поселення ІІтис. до н.е.: поселення Рибаківка-1».
Об’єкт культурної спадщини «Курган № 1» , який знаходиться на території Матіясівської сільської ради, має національне значення та взятий на облік відповідно до законодавства.
Окрім них, тут знаходяться 2 античні городища, 2 стоянки, 86 поселень (з них 31 – доби бронзи, 16 – античного часу і 33 – черняхівської культури), а також 6 могильників античної і черняхівської культур.