Березанська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Економіка та фінанси » Березанщина туристична » Природно-заповідний фонд Березанського району
Українська | Русский | English
Головна Новини Районна державна адміністрація Управління агропромислового розвитку Державні/публічні закупівлі Доступ до публічної інформації Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Оголошення Енергоефективність

Природно-заповідний фонд Березанського району

 Об’єкти природно-заповідного фонду Березанського району

1.Регіональний ландшафтний парк "Тилігульський" створено рішенням Миколаївської обласної ради 28 квітня1995 року №8. Територія заповідного об´єкту включає узбережжя та прилеглі акваторії Тилігульського лиману в межах Березанського району Миколаївської області загальною площею 8195,4 гектара. До його складу також увійшов орнітологічний заказник місцевого значення "Пониззя Тилігульського лиману". 
Парк забезпечує збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об´єктів Тилігулу, умови для організованого туризму і відпочинку, проведення наукових досліджень, пропаганду екологічних знань. Як унікальний природний комплекс Тилігульський лиман включено до переліку водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовище існування водоплавних птахів. Заповідні угіддя підтримують існування багатьох рідкісних представників орнітофауни, що занесені до Червоної книги України і Європейського червоного списку: пелікана рожевого, баклана малого, чаплі жовтої, косаря, коpовайки, лелеки чоpного, казаpки чеpвоноволої, чеpні білоокої, гоголя, скопи, луня польового, канюка степового, підорлика малого, орлана-білохвоста, балабана, сапсана, жуpавля сіpого, лежня, пісочника морського, кулика-довгонога та кулика-сороки, кульонів великого і сеpеднього, мартина каспійського та інших. Всього понад 40 видів. Тилігул - місце масового гніздування та концентрації птахів під час сезонних міграцій, в районі якого можна зустріти близько 270 видів пернатих. На піщаних островах та косах з невисокою трав´янистою рослинністю тут часто гніздяться крячки річковий, рябодзьобий і малий, коловодник звичайний, чоботар, кулик-довгоніг, пісочники морський та малий, рідше кулик-сорока і дерихвіст лучний. Серед заростей очерету, переважно у верхній частині лиману, виводять потомство лиска, крижень, гуска сіра, лебідь-шипун, різні види чапель, косар та коровайка. У норах та берегових обривах влаштовують свої гнізда красені галагази та екзотичні сиворакші.
2.Національний природний парк «Білобережжя Святослава» в межах Очаківського та Березанського районів Миколаївської області. Загальна площа 35223,15 га. Парк створено згідно з указом президента України Віктора Ющенка 16 грудня 2009 року з метою збереження, відтворення і раціонального використання цінних природних та унікальних комплексів та об´єктів степової зони, що мають важливе природоохоронне, рекреаційне і культурно-освітнє значення.
До території національного природного парку «Білобережжя Святослава» погоджено в установленому порядку включення 35223,15 гектара земель державної власності, а саме: 28587,74 гектара земель, що надаються (у тому числі з вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування (з них 25000 гектарів земель акваторій Дніпровсько-Бузького лиману, Ягорлицької затоки та прилеглої акваторії Чорного моря навколо Кінбурнського півострова), і 6635,41 гектара земель, що включаються до складу національного природного парку без вилучення.
3. Солоне озеро находиться на території району (с.Тузли), площею 375,0 га, являється гідрологічним заказником та створене рішенням Миколаївської облради 23жовтня1984 року. Цілющі грязі солоного озера «Тузли» оголошено гідрологічним заказником. Вчені вважають, що тут можна лікувати нервові захворювання, хвороби суглобів, кісток.
Територія озера входить в склад національного природного парку «Білобережжя Святослава».
4. «Курган» комплексна пам’ятка природи Березанського району, займає 0.10 га та створена рішенням Миколаївської облради від 23 жовтня 1984 року.
5. Джерело-гідрологічна пам’ятка природи, яка знаходиться на території району (с.Рибаківка), площею 0.50 га, створена рішенням Миколаївської облради від 11 грудня 1990 року № 281.